Predmet diskusije: Centar za Prirodnjacke Studije :: pocetak foruma

Upisao Miroljub Petrovic dana 14.02.2008 19:09
#101

Zoran Kostic je napisao:
Postovanje profesore Petrovic!

Upoznao sam se uglavno sa vasim tekstovma koje pisete i odlicni su, medjutim malo imam nejasnoca oko mjesta prelazka Jevreja kroz Crveno more. U tome se tvrdi kako planina Sinaj nije tamo gdje se sad misli nego je ona u Saudijskoj Arabiji. Mojsije je dva puta imao sastanak s Gospodm na planini. Prvi put kada je otisao iz Egipta, drugi put kada je izveo Jevreje iz ropstva. Prvi put mu se Gospod javio iz goruce kupine i dao mu instrukcije kako da se ponasa kada ode u Egipat da izbavi Izrailj. A jedna jedina kupina na cijelom poluostrvu Sinaj je i danas tamo gdje je sagradjen manastir sv.Katarine, dakle na poluostrvu Sinaj. Prema tome nema razloga vjerovati da su Romeji pogrijesili kada su tu lokaciju izabrali da izgrade manastir.


Taj argment sa kupinom, koji ste naveli, nije uopste ozbiljan. Ko zna gde su sve kupine rasle pre 3500 godina, i ko kaze da kupine rastu samo kod manastira Sve Katarine? U Bibliji jasno pise da je Mojsije posle odlaska iz Egipta otisao u zemlju Madijamsku, a tacno se zna gde je to - u danasnjoj Saudijskoj Arabiji. Dakle, nema nikakve sumnje gde se Bog javio Mojsiju.

Sto se tice mjesta prelaska, vrlo je moguce da je to bas tamo preko arapskog zaliva gdje se objasnjava u vasim predavanjima. Medjutim ne svidja mi se to sto se kao jedan od dokaza uzima vrh planine u Saudijskoj Arabiji koji ima drugaciju boju jer ga je Gospod pohodio na navodno poseban nacin. Naime Bog se pojavio u svjetlosti pred mojsijem u oba puta, ali ta svjetlost nije sa ovoga svijeta...


Naravno da Bozja svetlost nije od ovoga sveta, ali u Bibliji jasno pise da je prilikom Bozje objave bilo sevanja munja i gromova, a ne samo emitovanje Bozje svetlosti. Pored toga, postoje brojni drugi arheoloski i geoloski nalazi koji jasno pokazuju o kojoj je planini rec. Planina u Egiptu je samo jedna od slika kako su paganski uticaji (u ovom slucaju majke jednog rimskog imperatora) delovali na hriscanstvo.