Predmet diskusije: Centar za Prirodnjacke Studije :: pocetak foruma

Upisao MladenB dana 19.07.2015 18:40
#33872

promisao - poruka glasi:

Veliki pozdrav za sve!
Prvi put ove godine sam zasadio povrce, pa mi treba pomoc. Na boraniji su se pojavile neke crne male lepljive bube, ima ih mnogo. Cime bih ih mogao ukloniti, a da nije teska hemija?


Sitno nasjeckane koprive namočene u hladnoj vodi preko noći cca. 6-10(max.) sati.
Procijedi i dobro ih pošpricaj(u rano ujutro). Ponovi obavezno još 2-3 puta kroz slijedećih tjedan dana.

Djeluje provjereno, budi uporan kako sam i napisao.

Vrijedi i za druge napadnute kulture.

p.s. ovu otopinu ne razrjeđuješ nego je samo procjediš nakon 6-10 sati(preko noći) natapanja i tako je prskaš.


promisao - poruka glasi:

U knjizi ''Organska basta'' pise da treba paprike dohraniti kalijumovim preparatom. Koji je to preparat, a da je dozvoljen u organskoj proizvodnji?
Hvala svima unapred!!!


Kalija imaš u pepelu i njega bi pored gnojenja drugim organskim gnojivima posipati po zemlji. Taj postupak trebao bi raditi u jesen i ili zimu kada pripremaš teren za iduću godinu, ali ga možeš u manjim količinama posipati i sada uz okopavanje.

Još možeš pripremiti tekuće gnojivo(bogat kalijem) od gaveza, stolisnika i banane(kora). Može samo jedna od navedenih biljaka ili neka od kombinacija koju ostavljam tebi na volju.

Natrgaj navedene biljke u bačvu/posudu, zalij vodom tako da je sadržaj sav potopljen i ostavi na suncu. Kad prestane kipiti, pjeniti, a bude zaudaralo(proći će više dana do toga) koristi ga procjeđenog i razrjeđenog u omjeru 1 dio tekućeg gnojiva i 10-15 dijelova vode.


Ovo također možeš koristiti i za druge kulture koje uzgajaš.

Razlika između gore prvo spomenute otopine od koprive protiv biljnih uši(tvoje su crne uši na boraniji) i ove donje sa tekućim gnojivom jest osim u vremenu potapanja i mirisa tokom postupka jest u samoj primjeni, aplikaciji.

Onu prvu otopinu od koprive protiv biljnih uši za zaštitu apliciraš/prskaš po samoj biljci.

Ovu drugu otopinu, organskog gnojiva za paprike u ovom slučaju zaljevaš zemlju oko biljke, a ne samu biljku. Kada bi zalio samu biljku takvim gnojivom, ako je prejako(pre mali omjer razrjeđivanja) "spalio" bi je. Ako želiš ipak da nemaš straha od toga ili jednostavno želiš da dohranjuješ biljku i folijarno i zaljevaš cijelu biljku omjer razrjeđivanja mora biti veći, odnosno rastvor tekućeg gnojiva u vodi mora biti blaži. Tada češće zalijevaš sa blažim rastvorom. Nemoj pretjerivati sa zaljevanjem, zalij par puta pa vidi reakciju, promatraj, pa ponovi i ili procjeni koliko često da tako radiš, a da biljci godi.

p.s. svakako zaljevaj u rano jutro.

p.s.s. vodi dnevnik radova, u njega upisuj sve što radiš, sa čime radiš, kako radiš sve mjere i parametre, položaje, datume i prilike koje nalaziš itb. itd.Bilježi, piši, crtaj, spremi , prelistavaj, pa kasnije proučavaj rezultate i izvuci pouku. Tako ćeš znati što trebaš raditi, što naj bolje ide, kako i zašto. Nastavi sa bilješkama i vođenjem dnevnika svih radova u vrtu bez obzira bili uspješni ili neuspješni, zapisani bit će ti od kristi ma kakvi oni bili. Kada imaš dobar dnevnik radova, onda možeš napraviti dobar kalendar radova.